Ciekawostki Oskroby
- Michał Oskroba
- 6 wrz 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 3 paź 2020
Ciekawostki Oskroby - niepowiązane ze sobą fakty, które przeważnie są absolutnie nieprzydatne w życiu, jednak bywają zadziwiająco interesujące.
Czy wiesz, że:
1
Gdyby człowiek stanął do biegu ze zwierzętami na krótkim dystansie, to większość stworzeń byłaby w stanie nas prześcignąć, ale na dłuższym, powyżej kilkudziesięciu kilometrów, jesteśmy w stanie dogonić każde inne zwierzę lądowe. Dlaczego? Jesteśmy dwunożni, co powoduje bardziej rozbudowaną klatkę piersiową i większe, bardziej wydajne płuca. Nie mamy owłosienia na ciele, przez co pocenie się jest efektywniejsze, czyli potrafimy chłodzić organizm podczas biegu. (gdy np. psy muszą się zatrzymać i oddać ciepło poprzez jamę ustną).

2
Gazy trawienne krów zawierają stosunkowo dużo metanu, który jest gazem cieplarnianym. Ponieważ globalnie hodujemy ich wielkie ilości, przeżuwacze rocznie emitują 89 mln ton metanu, czyli około 1⁄4 całej antropogenicznej emisji metanu. Jest to jedynie trochę mniej niż emituje użycie paliw kopalnianych (96 mln ton). Można więc stwierdzić, że „bąki” krów napędzają globalne ocieplenie. (V raport IPCC, 2013)

3
Wbrew powszechnemu przekonaniu, kleszcze wcale nie wspinają się na wysokie drzewa, by z ich gałęzi spaść na nasze głowy. Przeważnie czają się na trawach, lub krzewach (maksymalnie 120-150cm) i wystawiają do góry przednie odnóża zaopatrzone w haczyki, próbując zaczepić się o kończyny zwierząt. Dlatego wybierając się do lasu należy przede wszystkim zaopatrzyć się w długie spodnie.

4
Wyspy Tuvalu (lub Tuvalu) zarabiają 2-3 mln dolarów rocznie, czyli około 10% PKB całego kraju (jest to najmniejsze nominalne PKB na świecie), nie robiąc nic. Jak to możliwe? W 1985 IANA, organizacja przydzielająca adresy internetowe, przyznała państwu Tuvalu domenę „.tv”. Była to wygrana na loterii dla tego niewielkiego państwa (druga najmniejsza liczba mieszkańców na świecie), ponieważ w dzisiejszych czasach dużo witryn internetowych, głównie serwisów z filmami, płaci słono za możliwość używania tej domeny.

5
Cały koncept pierścionków zaręczynowych został wprowadzony do tradycji przez firmę jubilerską „De Beers” ze Stanów Zjednoczonych. W 1938 wypuścili kampanię reklamową, która wpisała wcześniej nieobecne pierścionki zaręczynowe do kultur zachodu. Korporacja określała nawet ile mężczyzna powinien wydać na taką ozdobę (równowartość płacy z miesiąca, potem 2 miesięcy), co zachowało się w amerykańskiej kulturze do dzisiaj. Była to prawdopodobnie najbardziej efektywna kampania w historii reklamy, do tego stopnia, że oświadczyny bez pierścionka są obecnie uznawane za coś nieodpowiedniego.

żródła:
Wikipedia
https://jawagabunda.pl/lifestyle/co-robic-gdy-ugryzie-kleszcz/
Google Maps
Plakat reklamowy Da Beers - 1980r.
Comments