Kara śmierci jako kara ostateczna
- Katarzyna Kiełczewska
- 18 maj 2020
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 3 paź 2020
Kara śmierci, nazywana również karą główną, karą ostateczną lub najwyższym wymiarem sprawiedliwości, polega na pozbawieniu życia sprawcy przestępstwa.
Wykonywana jest w 56 krajach, natomiast całkowicie wycofana w 106. Wyróżniamy kilka metod egzekucyjnych, jedną z nich jest powieszenie. Jest to najpopularniejsza i najtańsza metoda. Skazaniec jest ważony, aby określić długość liny, mogącej zapewnić mu jak najszybszą śmierć. Następuje ona w skutek przerwania rdzenia kręgowego. Kiedy lina jest za długa, może nawet urwać głowę skazanego, natomiast kiedy jest za krótka - udusić go. Metodę tę stosuje się w USA, Libii, Syrii, Sudanie, Botswanie, Iraku, Iranie, Pakistanie, Afganistanie, Bangladeszu, Korei Północnej, Malezji, Japonii i Singapurze. W krajach muzułmańskich powieszenia dokonuje się za pomocą żurawia lub dźwigu. John ,,Babbacombe” Lee, nazywany jest ,,mężczyzną, który nie mógł zawisnąć”. Łącznie wykonano aż trzy próby powieszenia go, jednak żadna nie powiodła się.
Następną metodą wykonywania kary głównej jest zastrzyk trucizny. Jest to najpopularniejszy sposób egzekucji w USA. Polega on na podpięciu skazanego do łóżka oraz urządzeń monitorujących, a następnie podaniu mu trzech środków (barbituranu - usypiającego, pankuroniumu - zwiotczającego mięśnie, chlorku potasu - zatrzymującego akcję serca). Śmierć następuje w przeciągu kilku minut. Metoda ta jest stosowana w USA, Chinach, Wietnamie, Tajlandii i Gwatemali. Zastrzyk trucizny jest czasem nieskuteczny (np. w przypadku wcześniej stosowanych przez skazanego narkotyków) oraz może być bolesny.
Kolejną metodą jest uduszenie. Wykonuje się ją przypinając skazańca do krzesła oraz stopniowego zaciskania liny lub garoty na jego szyi. Dodatkowo wyróżniamy takie metody kary śmierci jak: komora gazowa, krzesło elektryczne, rozstrzelanie, ścięcie oraz ukamienowanie.
Zbrodnią, która najczęściej jest karana za pomocą krzesła elektrycznego, jest morderstwo.
Kara jest również wykonywana za np.: zdradę stanu (np. Korea Północna), uprawianie magii (np. Arabia Saudyjska), sabotaż (np. Białoruś), pedofilia (np. Iran), homoseksualizm (np. Jemen), szpiegostwo (np. USA), gwałt (np. Arabia Saudyjska), kłusownictwo (np. Chiny), porwanie (np. Syria), spożywanie alkoholu (np. Iran) oraz wiele, wiele innych. W 2016 roku w Chinach wykonano ponad tysiąc egzekucji. W Polsce karę śmierci zniesiono w 1998 roku, ostatecznie zaś (we wszystkich okolicznościach np. w stanie wojennym) w 2013 roku. Ostatnią osobą w Polsce, na której wykonano karę ostateczną, był Zbigniew Brzoskowski. Został skazany za morderstwo dwóch kobiet - matki i córki. Egzekucja została wykonana 7 lutego 1996 roku.
Jednym z najpopularniejszych seryjnych morderców skazanych na karę śmierci był Ted Bundy. Urodzony 24 listopada 1946 roku. Jego matką była Louise Cowell. Jednak ze względu na to, że była niepełnoletnia, opiekę nad chłopcem przejęli jego dziadkowie. Ted przez kilkanaście lat wychowywał się w przeświadczeniu, że Louise jest jego siostrą. Już w młodości został dwukrotnie aresztowany za niewielkie przestępstwa, np. kradzieże. Mężczyzna miał 27 lat, gdy dopuścił się pierwszej zbrodni. Łącznie zamordował około 35 osób. Jego pierwszą udowodnioną ofiarą była osiemnastoletnia Sharon Clark. Sprawca w nocy włamał się do jej pokoju na kampusie, gdzie ogłuszył ją metalowym prętem, a następnie kilkukrotnie zgwałcił. Mimo licznych obrażeń kobieta nie zmarła. Sharon jest jedną z pięciu kobiet, które przeżyły atak Bundy’ego. Pierwszego morderstwa dopuścił się 1 lutego 1974 roku. Zabił 21-letnią kobietę, której ciało znaleziono rok później. Pierwszy raz aresztowano go w 1975 roku, jednak korzystając z okazji, uciekł. Już po tygodniu wrócił za kratki. Drugi raz udało mu się uciec w 1977 roku. Ostatnią ofiarą Bundy’ego była Kimberly Leach. Niedługo po jej morderstwie został schwytany i osadzony w więzieniu. Mężczyzna został skazany na dwie kary śmierci. Wyrok wykonano 24 stycznia 1989 roku.

Innym głośnym zbrodniarzem, skazanym na karę śmierci, był Peter Kürten, znany również jako Wampir z Düsseldorfu. Urodził się 26 maja 1883 roku w biednej, niemieckiej rodzinie. Jego ojciec był alkoholikiem, który często znęcał się nad żoną i dziećmi. Niejednokrotnie zdarzały mu się gwałty na małżonce oraz córkach. W 1899 roku Peter uciekł z domu. Większość swojej młodości spędził za kratkami, odbywając wiele krótkich wyroków. Jego pierwszą ofiarą była 13-letnia Christine Klein, którą zamordował 25 maja 1913 roku. Na Początku Kürten włamał się do gospody w celach rabunkowych, jednak widząc śpiącą dziewczynkę, nie mógł się opanować i poderżnął jej gardło. Łącznie został oskarżony o 9 morderstw, jednak jak sam wspomina, dopuścił się około osiemdziesięciu zbrodni. Został aresztowany 24 maja 1930 roku. Podczas procesu powiedział, że przyznał się do winy tylko po to, aby zapewnić dobrobyt żonie.
Nie czuł się ani trochę winny. Został skazany na dziewięciokrotną karę śmierci.
Dnia 2 lipca 1931 roku Peter Kürten został ścięty na dziedzińcu więzienia.
Do 2005 roku w USA zezwalano, aby kara śmierci była wykonywana na osobach niepełnoletnich. George Junius Stinney był czarnoskórym 14-latkiem, skazanym na krzesło elektryczne za zamordowanie dwóch białych dziewczynek. Od początku jego wina była wątpliwa, ponieważ chłopiec był wątłej postury. Jedynym dowodem były jego własne zeznania, które prawdopodobnie zostały wymuszone torturami. W 2014 roku stwierdzono, że został niesłusznie skazany. James Arcene był Indianinem skazanym za udział we włamaniu i morderstwie. Miał zostać powieszony w wieku dziesięciu lat, jednak udało mu się uciec i ukrywał się do dwudziestego trzeciego roku życia. Hannah Ocuish była Indianką, która zawisła w wieku 12 lat za uduszenie 6-letniej dziewczynki. Czarnoskóra Virginia Christian w wieku 17 lat została skazana na krzesło elektryczne za uduszenie swojego białego pracodawcy. Była ostatnią niepełnoletnią kobietą, na której przeprowadzono egzekucję w USA.

Kara śmierci wzbudza wiele kontrowersji.
Jej zwolennicy wysuwają argument, że mordercy oraz inni przestępcy, którzy dokonali niewybaczalnych czynów, są utrzymywani z pieniędzy podatników w tym krewnych ofiary. Przeciwnicy za to twierdzą, że kara główna również jest opłacana z tych samych pieniędzy i nieetyczne jest, aby bliscy ofiary płacili za sprawiedliwość. Kolejnym argumentem za jest to, że zarówno Biblia (Stary Testament), jak i Koran dopuszczają kaes, jednak mimo to, Jan Paweł II oraz jego następcy otwarcie się jej sprzeciwiali. To, czy kara śmierci jest właściwą metodą wymierzania sprawiedliwości, pozostawiam indywidualnej ocenie czytelników.
zdjęcia:
George Junius Stinney -https://mobile.twitter.com/Mmaps_ThePro/status/1030323827413319680/photo/2
Comments